Εκπαιδευτικά προγράμματα

Smashed Online Greece

Οι μαθήτριες και οι μαθητές του Β1 παρακολούθησαν διαδικτυακά το διεθνές εκπαιδευτικό πρόγραμμα: Smashed Online του οποίου η δράση επεκτείνεται σε περισσότερες από είκοσι πέντε χώρες στον κόσμο. Η εξ αποστάσεως επιμόρφωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Αγγλικής Γλώσσας αναφορικά με την κατανάλωση αλκοόλ από νέους αλλά και επειδή το τμήμα υλοποιεί πρόγραμμα Αγωγής Υγείας, με εστίαση στους Εθισμούς.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρατήρησαν, εξερεύνησαν και αναλογίστηκαν τα ζωτικά θέματα που αφορούν την κατανάλωση αλκοόλ από ανήλικους μέσα από ένα ζωντανό, ευχάριστο και ελκυστικό σενάριο. Ακολούθησε συζήτηση πάνω στις κοινωνικές και συναισθηματικές αιτίες που οδηγούν τους ανήλικους στο αλκοόλ, τον αντίκτυπο στη νεανική ζωή αλλά και τρόπους επίλυσης των προβλημάτων. Η διαδραστική εμπειρία βοήθησε τους μαθητές να αλληλεπιδράσουν με τους χαρακτήρες, να τους βοηθήσουν να πάρουν αποφάσεις και να σκεφτούν τι διαφορετικό θα έκαναν οι ίδιοι.