Εκπαιδευτικά προγράμματα

13ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024, μαθήτριες και μαθητές του Γενικού Λυκείου Κρύας Βρύσης συμμετείχαν σε ποικίλες δράσεις του 13ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας.

Αρχικά, πήραν μέρος στο φετινό διαδικτυακό παιχνίδι απόδρασης (Online Escape room):

Η εξαφάνιση του επιστήμονα πληροφορικής

Το σενάριο είχε ως εξής: «Ο κορυφαίος Έλληνας επιστήμονας πληροφορικής Χρήστος Παπαδημητρίου εξαφανίζεται μυστηριωδώς μετά από μια σημαντική ανακοίνωση που έκανε σχετικά με την Τεχνητή Νοημοσύνη. H Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών (ΕΥΠ) σε συνεργασία με τη CIA, αναλαμβάνει να ανακαλύψει τι έγινε και ζητά τη βοήθεια σου. Προσπάθησε να βοηθήσεις στη διαλεύκανση του μυστηρίου της εξαφάνισης, λύνοντας τους γρίφους! Προσοχή όμως, γιατί ο κίνδυνος παραμονεύει.»

και τα παιδιά μας παιδεύτηκαν αλλά τα κατάφεραν!

Στη συνέχεια, μαθητές της Β τάξης παρακολούθησαν επίδειξη πειραμάτων Φυσικής με τη χρήση απομακρυσμένου εργαστηρίου και με μικροελεγκτή της οικογένειας Arduino.

Τέλος, μαθητές της Α’ τάξης συμμετείχαν στο Διαδικτυακό Σεμινάριο: “Τεχνητή Νοημοσύνη: το αύριο ήρθε!” και βυθίστηκαν στον επερχόμενο κόσμο της τεχνητής νοημοσύνης, της μηχανικής μάθησης και της ρομποτικής.